Од БиХ во Словенија минатата година заминале речиси 20.000 работници

1 min read

Агенцијата за труд и вработување на БиХ минатата година издала речиси дваесет илјади работни дозволи на лица од Босна и Херцеговина во Словенија.

Минатата година во Словенија работна дозвола добиле 19.575 работници од БиХ, додека во 2013 година Агенцијата за труд и вработување на БиХ издала само 661 работна дозвола за работа во Словенија.

Според податоците на Агенцијата за труд и вработување на Босна и Херцеговина, од 2013 до 2021 година во Словенија работна дозвола добиле вкупно 78.042 работници.

Во досегашното спроведување на Договорот за вработување на државјани на БиХ, во Словенија најмногу се бараат возачи, заварувачи, ѕидари, помошни работници во производството, електричари, бравари, фасадери и градежни работници.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Скопјанец нападнат кај обложувалница

Следно

ВИДЕО | Меган Маркл по долго време се појави во јавноста: Вниманието го украде еден детаљ!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian