ФОТО | Загина Џош Њуман, познат американски авантурист и Јутјубер: Исчезнал снимајќи реклама

1 min read

Американскиот Јутјубер и скејтбордер Џош Њуман загина во авионска несреќа на Исланд, а покрај него загинаа уште три лица.

Њуман, кој снимал видеа за скејтборд за речиси 1,2 милиони претплатници на YouTube, разгледувал и снимал реклама на Исланд кога авионот во кој бил исчезнал на 3 февруари. Властите пронашле четири тела во неделата во езерото Тингвалаватн, во близина на главниот град Рејкјавик.

„Смртните останки на четири лица во езерото се пронајдени и лоцирани на длабочина од 37 метри или помалку“, се вели во соопштението на исландската полиција.

Џош беше познат по неговите авантуристички видеа, вклучувајќи скокање со падобран од авион и тркање по планина. Едно видео со скејтбординг во 2020 година привлече повеќе од 106 милиони прегледи на YouTube.

“Џош ја претставува страната на човештвото што сите ние се стремиме да ја постигнеме. Начинот на кој тој ни влијаеше на животите беше неизмерен”, се вели во семејната објава на страницата на Њумен на Инстаграм.

„Во неговата потрага по авантура, жед за креативност и страст за лично размислување, тој навистина влијаеше на сите оние што го следеа. Додека светот плаче, треба да знаеме дека тој замина правејќи го она што го сакаше затоа што штотуку ја виде поларната светлина на Исланд за прв пат: „Ова е најсреќниот ден во мојот живот“, продолжува објавата.

Властите соопштија дека мисијата за извлекување на телото морала да биде прекината во неделата поради опасните временски услови, но ќе продолжи откако ќе се подобрат условите.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Силен земјотрес вечерва ја погоди северна Италија

Следно

Прв случај на допинг на Олимпијадата во Пекинг

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian