Над 12.000 активни случаи – проверете каква е состојбата со коронавирусот во вашиот град

1 min read

Направени се 4.939 тестови, а регистрирани се 1.722 нови случаи на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 1.826.611 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 280.594, бројот на оздравени пациенти е 259.898, на починати е 8.624, а бројот на активни случаи изнесува 12.072.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 128809, Активни 6859
Куманово 15413, Активни 530
Битола 13415, Активни 629
Прилеп 13047, Активни 323
Тетово 12815, Активни 388
Кавадарци 9528, Активни 494
Гостивар 9059, Активни 256
Велес 8808, Активни 330
Охрид 8209, Активни 278
Штип 7684, Активни 157
Струмица 7535, Активни 289
Кичево 5106, Активни 146
Кочани 4784, Активни 143
Струга 4498, Активни 106
Гевгелија 3954, Активни 165
Неготино 3367, Активни 175
Свети Николе 2520, Активни 80
Ресен 2452, Активни 76
Радовиш 2380, Активни 118
Крива Паланка 2270, Активни 65
Делчево 1839, Активни 67
Берово 1662, Активни 12
Дебар 1535, Активни 31
Валандово 1458, Активни 99
Виница 1321, Активни 31
Пробиштип 1267, Активни 15
Богданци 949, Активни 71
Кратово 903, Активни 27
Крушево 845, Активни 12
Демир Хисар 792, Активни 27
Македонски Брод 661, Активни 25
Македонска Каменица 516, Активни 14
Демир Капија 509, Активни 17
Пехчево 441, Активни 10
Дојран 243, Активни 7

kurir.mk

Претходно

ВМРО-ДПМНЕ прашува зошто Ковачевски не носи маска на седниците на владата

Следно

Шмит ги предупреди властите во Република Српска дека го прекршуваат договорот за поделба на власта во БиХ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian