Каква чест: Навивачите на Динамо Загреб му нацртаа мурал на Аријан Адеми

1 min read

На македонскиот репрезентативец и капитен на Динамо Загреб, Аријан Адеми, му беше укажана чест каква што ретко се гледеа кога станува збор за активни спортисти, тој доби мурал во главиот град на Хрватска.

Муралот кој се наоѓа во близина на основно училиште во Загреб, го наслика графити уметникот Јурча.

– Никогаш не се цртал мурал на активни играчи на некој клуб, па така е со Динамо, но навивачите одлучија дека мора да му биде посветен еден мурал на капитенот Аријан Адеми кој секогаш давал се од себе за клубот и навивачите и сигурно спаѓа меѓу тие што оставиле голем белег иако се уште игра – напиша  Јурча на својот профил на Инстаграм.

 

Аријан Адеми во Динамо Загреб пристигна во 2010 година, а од 2017 година е капитен на „модрите“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

„Иста си како него“: Северина сподели фотографија од нејзиниот покоен татко

Следно

ВМРО-ДПМНЕ прашува зошто Ковачевски не носи маска на седниците на владата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian