Франција го укинува задолжителното тестирање за вакцинирани патници од земјите надвор од ЕУ

2 mins read

Франција ќе ја укине обврската за тестирање на коронавирус за вакцинираните патници од земјите надвор од Европската унија, изјави државниот секретар за европски прашања Клемент Бон.

„Во Франција додадовме тестови со бранот омикрон во декември. Во наредните денови ќе објавиме укинување на тестовите за вакцини“, изјави Бон за Франс 2, пренесе Дејли Меил.

Сите патници кои влегуваат на француска територија од земјите кои што не се членки на ЕУ, вклучително и Британија, во моментов мора да имаат негативен ПЦР или антигенски тест за коронавирус не постар од 48 часа, се наведува на веб-страницата на француското Министерство за надворешни работи.

„Несомнено, оваа недела ќе биде усвоена нова европска практика, што ќе овозможи вакцинираните лица кои доаѓаат од земји надвор од Европската унија да бидат предмет на поблаги мерки“, додаде Бон.

Веќе на 25 јануари, земјите-членки на ЕУ се согласија подобро да ги координираат правилата што важат за движењата во ЕУ и да избегнат наметнување ограничувања за оние кои поседуваат европски сертификат за ковид.

Италија ги олесни ограничувањата за сите посетители од Европската унија од 1 февруари.

Министерот за здравство Роберто Сперанца потпиша одлука со која се бара од патниците од ЕУ да влезат во Италија со потврда со која се докажува дека или биле вакцинирани против коронавирусот, дали се заразиле со него или биле негативни на тестот.

Италија на 14 декември воведе правило според кое сите посетители од ЕУ мора да имаат негативен тест за коронавирус поради страв од ширење на омикрон варијантата на вирусот. На 1 февруари, Данска ги укина речиси сите мерки за Ковид. Единственото правило кое остана на сила е дека патниците мора да покажат доказ за вакцинација при влез во државата.

kurir.mk

Претходно

Снегот не престанува да врне – еве каде во моментов има снежна покривка од неколку сантиметри на која и се радуваат сите (ФОТО)

Следно

Разговор со Кирил Насков: Децата напредуваат во сноубординг, патуваат на убави места, се дружат и така сите сме победници!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian