Жителите на Баикса не смеат да ги напуштат домовите, градот во карантин поради Ковид-19

1 min read

Јужниот кинески град Баикса, кој има 3,5 милиони жители, е затворен по појавата на случаи на Ковид-19, во време кога земјата е домаќин на Зимските олимписки игри.

Од синоќа жителите на Баиска повеќе не можат да го напуштаат градот, а на оние кои живеат во така наречените ризични зони, каде што се откриени случаи на зараза со Ковид-19, не им е дозволено да ги напуштат домовите, соопштија градските власти.

Баиска, кој е на околу стотина километри од границата со Виетнам, вчера забележа 44 случаи на заразени со Ковид-19 од локално потекло. Пријавени се и голем број „увезени“ случаи на инфекција. Властите соопштија дека е организирано тестирање на населението.

kurir.mk

Претходно

Уапсен скопјанец, извршил повеќе кривични дела

Следно

ФОТО | Кајли Џенер и Тревис Скот станаа родители по втор пат: Познат е и полот на бебето

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian