ВИДЕО | Почина Предраг Пеѓа Вранешевиќ, основачот на групата „Лабораторија звука“

1 min read

Великанот на новосадската музичка сцена Предраг Пеѓа Вранешевиќ почина во неделата на 76-годишна возраст во Нови Сад, потврдило семејството музичарот за српските медиуми.

Предраг Пеѓа Вранешевиќ, познат по групата „Лабораторија звука“, која ја основа со неговиот брат Младен, починал по долго и тешко боледување.


Тој е запаметен како еден од најкреативните личности на модерната новосадска културна сцена, која се формираше во текот на шеесеттите и седумдесеттите години, инспирирана од подеднакво популарна музика од неговото време и авангардна уметност. Неговиот обемен опус вклучува иновативна рок, филмска и театарска музика, како и сценски дела.

Вранешевиќ е роден во Нови Сад на 27 мај 1946 година.

Во јавноста првпат се појави во 1960-тите како член на раниот белградски рокенрол бенд „The Best Nothing“, но на пошироката јавност ѝ беше познат, пред сѐ, како еден од основачите на популарниот бенд „Лабораторија звука“, заедно со неговите брат Младен (издадоа три албуми во 1978-1986 година, со повратничкиот во 1996.


Неговата богата кариера исто така опфаќа и концептуална уметност, поврзана со новосадската Трибина на младите, каде што заедно со Мирослав Мандиќ во раните 70-ти години беше уредник на филмската програма. Оттука дошла и инспирацијата за концептуалниот пристап во работата на „Лабораторија звука“, која претставуваше духовито и неконвенционално освежување во југословенската поп музика.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

19 санкции за непрописно вградени фолии

Следно

ЗОИ во Пекинг: Хокеарките на Канада и Русија играа со маски

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian