УХМР најавува: Врнежи од дожд, снег и силен ветер

1 min read

Под влијание на влажен бран денеска попладне ќе има врнежи од дожд, а на планините од снег. Кон крајот на денот и во текот на ноќта врнежите ќе преминуваат во снег и во некои од пониските места.

Пообилни врнежи ќе има во западните и северните делови, каде ќе се формира нова снежна покривка од 15 до 25 сантиметри, а помала снежна покривка ќе се формира и во останатите делови, освен во Повардарието каде врнежите ќе бидат претежно од дожд. Ќе дува засилен, повремено силен северен ветер (над 60км/час), информираат од УХМР.

Утре температурата ќе се намали, а претежно во планинските подрачја ќе провејува слаб снег.

Во следните денови времето ќе биде стабилно со пораст на дневната температура.

kurir.mk

Претходно

Разговори со Бугарија во духот на европските вредности, вели Ковачевски

Следно

Уметничка акција во Скопје, посветена на лицата со Даунов синдром

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian