ПОЧИНАА 15 ЛИЦА – нови 690 случаи на коронавирусот во Македонија, голема е бројката на реинфекции

3 mins read

Направени се 2.790 тестови, а регистрирани се 690 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 490, Кавадарци – 42, Куманово – 26, Струмица – 25, Штип – 20, Гостивар и Охрид – по 15, Велес и Неготино – по 9, Битола – 8, Тетово – 6, Прилеп и Гевгелија – по 4, Кичево, Кочани и Дебар – по 3, Струга – 2, Радовиш, Крива Паланка , Виница, Пробиштип, Кратови и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (690), регистрирани се 94 реинфекции.

Регистрирани сe 676 оздравени пациенти од: Скопје – 460, Прилеп – 67, Тетово – 33, Струмица и Охрид – по 24, Гостивар – 21, Кочани – 14, Струга – 10, Штип – 6, Македонски Брод – 3, Гевгелија, Радовиш, Виница, Кратово и Богданци – по 2, Делчево, Валандово, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 18 починати лица: 12 починати лица од Скопје (65г, 66г, 69г, 70г, 71г, 73г, 73г, 76г, 79г, 87г , 88г и 89г), 2 починати лица од Охрид (79г и 85г), и по едно починато лице од Гостивар (84г),Струга ( 78г) Куманово (66г) и Битола (83г). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 3 починати лица, Охрид (1), Струмица (1) и Велес (1). Починатите се на возраст од 43г до 68г. Од пријавените лица две лица се починато во болнички услови и едно лице е починато во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 03.02.2021 – 05.02.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=21), 6 лица се целосно вакцинирани, а кај 18 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 2.790 тестови преку:
ИЈЗ-26, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-8, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–158, Жан Митрев (Филип Втори)-126, Авицена-109, Биотек-164, Систина-78, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-9, Генеа-0, Никоб Лаб-319, ВФВ Медикал-50, Ели Медика-70, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–14, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.623.

Досега во земјата се направени вкупно 1.821.672 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 278.872, бројот на оздравени пациенти е 257.956, на починати е 8.599, а бројот на активни случаи изнесува 12.317.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 127779, Активни 6500
Куманово 15330, Активни 553
Битола 13325, Активни 790
Прилеп 13025, Активни 363
Тетово 12767, Активни 423
Кавадарци 9443, Активни 560
Гостивар 9022, Активни 261
Велес 8759, Активни 343
Охрид 8187, Активни 291
Штип 7679, Активни 173
Струмица 7516, Активни 321
Кичево 5082, Активни 186
Кочани 4772, Активни 152
Струга 4481, Активни 117
Гевгелија 3935, Активни 197
Неготино 3347, Активни 199
Свети Николе 2516, Активни 95
Ресен 2445, Активни 114
Радовиш 2360, Активни 121
Крива Паланка 2259, Активни 70
Делчево 1826, Активни 71
Берово 1657, Активни 13
Дебар 1532, Активни 31
Валандово 1429, Активни 88
Виница 1318, Активни 31
Пробиштип 1266, Активни 17
Богданци 936, Активни 76
Кратово 900, Активни 28
Крушево 830, Активни 16
Демир Хисар 791, Активни 28
Македонски Брод 659, Активни 31
Македонска Каменица 515, Активни 21
Демир Капија 508, Активни 21
Пехчево 439, Активни 10
Дојран 237, Активни 6

kurir.mk

Претходно

КЗБ размислува за продолжување на времетраењето на сертификатот за прележаност на ковид

Следно

Грчкиот министер за земјоделство поднесе оставка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian