Нов успех во Пекинг за Словенија: Тимско злато во ски-скокови

1 min read

Словенечкиот тим во ски-скокови го освои златниот медал медал на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Ова е вкупно трет медал за Словенија, а претходните медали ги донесоа женските натпреварувачки во ски-скокови.

Во поединечна конкуренција Урша Богатај го освои златниот медал, а Ника Крижнар бронзата.

Заедно со нив двајца, златен тим денеска беше Тими Зајц, а нивни селектор е Петер Превц.

Ски скокачите од Словенија триумфираа со 1.001,5 поени, пред Русите кои собраа 890,3 и Канаѓаните со 844,6 поени.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Тончи Хуљиќ за идната улога на дедо: Ни требаше малку време да се прилагодиме…

Следно

Грција и Холандија со нови ковид протоколи за македонските граѓани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian