КЗБ размислува за продолжување на времетраењето на сертификатот за прележаност на ковид

1 min read

Сертификатот за прележаност кој кај нас е ограничен на 45 дена, најверојатно ќе претрпи измени. Ова прашање е една од точките на утрешниот состанок на Комисијата за заразни болести.

-Ќе дискутираме дали може да има измени во времетраењето на сертификатот за прележаност, изјави д-р Злате Мехмедовиќ, портпарол на КЗБ .

Освен за сертификатите, членовите на Комисијата ќе дискутираат и за големата смртност кај лица кои се целосно имунизирани. Врз основа на факти кои ќе треба да ги утврди посебна работна група може да има и мерки за задолжителна имунизација кај лица со коморбидитети.

-Ќе дискутираме за методологијата за пресметувањ ена морталитетот и секако она што го има во дневните извештаи за смртноста, каква вакцина примиле починатите а аимунизирани, колку се со две дози, колку со бустер, колку време поминало од имунизацијата, вели д-р Мехмедовиќ.

Во многу држави сертификатот за прележаност се признава од најмалку 4 месеци па до 270 дена.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Официјално: Илиев е нов голман на словачкиот Тренчин

Следно

ПОЧИНАА 15 ЛИЦА – нови 690 случаи на коронавирусот во Македонија, голема е бројката на реинфекции

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian