Кацарска бара од Џафери итно да се изберат нови четворица уставни судии

2 mins read

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска испрати писмо до претседателот на Собранието, Талат Џафери во кое изразува загриженост за состојбата со намалениот број на судии и бара Џафери да го заложи својот авторитет и во Собранието да се изберат нови четворица уставни судии во најскоро време.

Кацарска, во писмото до Џафери, посочува дека Уставот ја дефинира Република Северна Македонија како парламентарна демократија во којашто поделбата на државната власт е темелен принцип, а Уставниот суд како орган на Републиката  ја штити уставноста, законитоста и човековите слободи и права.

– Од тие причини, Ви се обраќам да Ве информирам за ситуацијата во која се наоѓа Уставниот суд и неговото отежнато функционирање во последниот период со само петмина судии, иако Уставот предвидува полниот состав на Судот да биде со девет судии. Ова има влијание при одлучувањето кога често се случува предлогот да не го добие потребното мнозинство, поради што во моментот за 16 предмети не може да се донесе одлука поради недоволно мнозинство. Покрај ова, морам да напоменам дека пред Судот треба да се разгледуваат предмети кои се од врвен интерес за државата, а за кои е потребно да се одлучува во полн состав со што одлуките би имале поголема тежина, вели Кацарска во писмото до Џафери.

Кацарска, исто така, изразува уверување дека Џафери е информиран за ситуацијата и дека веќе се бара решение за избор на нови четворица уставни судии.

-Затоа, Ви се обраќам лично да го заложите Вашиот авторитет како претседател на Собранието и заедно со Вашите колеги да изберете нови уставни судии. На крај, дозволете ми да изразам надеж дека Вие и пратениците непосредно избрани од граѓаните, ќе се вложите максимално за процесот на предлагање и избор на судии да се заврши што поскоро со што би се зачувала функционалноста на Уставниот суд, вели претседателката на Уставниот суд, Кацарска во писмото до претседателот на Собранието.

 

Кацарска: Со месеци нѐ оставаат без судии, ова е несериозно

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЗОИ во Пекинг: Хокеарките на Канада и Русија играа со маски

Следно

Решени 873 барања од граѓани преку електронската адреса [email protected]

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian