Во Турција 20.000 домаќинства и натаму без струја поради обилни снежни врнежи

1 min read

Работниците се уште се обидуваат да ја опремат електродистрибутивната мрежа за околу 20.000 домаќинства во централната турска провинција Испарта, кои веќе три дена се без струја поради обилните снежни врнежи кои предизвикаа прекини и дефекти на мрежата, изјави турскиот министер за енергетика Фатих Донмез.

Според информативниот портал Хабертурк, „обилниот снег и снежните виулици предизвикале сериозни оштетувања на енергетската инфраструктура, па на почетокот без струја во провинцијата Испарта останале 113.236 корисници“, пренесува Ројтерс.

„Работниците во електрична енергија работат на терен за да ја вратат енергијата во домовите на преостанатите 20.000 корисници“, рече министерот Донмез.

Од кабинетот на гувернерот во Испарта соопштија дека некои населени места и села се уште се без струја и потврдија дека работниците ангажирани за одржување на мрежата ги продолжуваат работите и поправките на далноводите.

kurir.mk

Претходно

Хрватска и Бугарија на прво и второ место во ЕУ по бројот на починати од Ковид во изминатата недела

Следно

По „пеколот“ со псоријазата, Ким Кардашијан се бори со уште една кожна болест

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian