Утре средба Макрон – Путин

2 mins read

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави дека верува дека на утрешната средба со Владимир Путин во Москва може да обезбеди деескалација на ситуацијата околу Украина Како главен адут на Макрон е неговиот став дека Западот би можел да направи отстапки на Русија

Во интервју за Журнал де Диманш во пресрет на неговото заминување за Москва, Макрон навести дека вистинската стратешка амбиција на Путин не е да ја окупира Украина, , велејќи дека ја разбира потребата на Русија да ги брани своите безбедносни интереси.

Интензитетот на дијалогот што го имавме со Русија и утрешната посета на Москва веројатно ќе спречи воена операција, а потоа ќе разговараме за условите на деескалација. „Отсекогаш сум имал длабоки дијалози со Путин и наша одговорност е да најдеме историски решенија“, рече Макрон.

Тој истакна дека е убеден дека освојувањето на Украина не е основната геополитичка цел на Путин, туку дека сака да воспостави јасни правила за кохабитација со НАТО и Европската унија.

Според Макрон, Русија има право да бара преговори за безбедносни гаранции.

Безбедноста и суверенитетот на Украина, ниту на која било друга европска земја, не можат да бидат дел од компромисот, но и легитимно право на Русија е да го покрене прашањето за сопствената безбедност, рече претседателот на Франција.

Тој посочи дека постигнувањето договор може да значи дека западните сојузници мора да се откажат од нешто.

-Мораме да ги заштитиме нашите европски браќа со предлагање нова рамнотежа што ќе ги зачува нивниот суверенитет и мир, но тоа мора да го направиме со почитување на Русија и разбирање на сегашните трауми на таа голема нација и голема нација, рече Макрон.

По утрешните разговори со Путин, Макрон во вторник во Киев ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Во изминатите неколку дена Макрон и Путин имаа неколку телефонски разговори.

kurir.mk

Претходно

Сточарот од пехчевско повикан на распит поради видеото поради кое Анима Мунди обвинува за малтретирање домашно животно

Следно

ФОТО | Цеца во „Ѕвездите на Гранд“ со луксузни очила во форма на пеперутка: Еве колку чинат!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian