Португалија не го дава тронот, ја одбрани титулата европски шампион во футсал

Футсал репрезентацијата на Португалија ја одбрани титулата Европски шампион. Португалците во финалето на ЕП кое се играше во Холандија ја совладаа Русија со 4:2 иако имаа негатива од два гола.

Русите поведоа со головите на Антон Соколов и Андреј Афанасиев во првите 13 минути. Португалија на една минута пред крајот на првото полувреме намали на 1:2 преку Томаш Пако.

Во второто полувреме, доминантната игра на Португалците беше крунисана со три гола, Андре Коељо беше двоен стрелец (27 и 32 минута), а конечниот резултат го постави Пани Варела во 40 минута.

Со триумфот во финалето, Португалија стана втората репрезентација која успеала да ја одбрани титулата на ЕП, предтходно тоа го стори и Шпанија (2007, 2010 и 2012 година).

Во натпреварот за третото место и бронзениот медал, Шпанија со 4:1 ја совлада Украина.

ФОТО | Две олимпијки позираа угол голи за „Плејбој“: Ниту една жена не треба да се срами од своето тело!

СКАНДАЛ: Грци го хакирале македонското министерство за образование, имале пристап до секоја камера и сите податоци