Ова се најздравите луѓе на планетата: Физичката работа и добриот избор на храна се заслужни за нивниот долг живот!

4 mins read

Се вели дека луѓето од племето Хунза се едни од најздравите луѓе во светот и имаат многу долг животен век.

Тие потекнуваат од долината Хунза во северниот дел на Пакистан, а живеат до 120, 130 години. Некои од припадниците на ова племе го прославиле и својот 145 роденден пред да го напуштат овој свет.

Долината Хунза е изолирано место скриено од хаосот на светот и е многу плодна долина идеална за земјоделство. Се наоѓа на голема надморска височина.

хунзи
Хунзи / Фото: Принтскрин/Јутјуб

Регионот, со убавина што го одзема здивот во 1990-тите, беше популарна дестинација за американските и европските туристи. Денес практично нема туризам, па затоа е идилична, утописка средина.

Колку долго живеат народот Хунза?

Никој навистина не знае колку долго живееле Хунзите. Без да се фокусираме премногу на документираната максимална возраст, навистина необичен факт е дека сите извештаи за овој народ споменуваат дека постарата популација е слаба, витална и практично без болести, што е точно до ден денес.

хунзи
Хунзи / Фото: Принтскрин/Јутјуб

Се заштитуваат од болести со прошетки

Околината во која живеат е планинска и крајно нерамна. Селата се неверојатно изолирани, а некои од нив се стари и повеќе од 1.000 години. На Хунзите не им преостанува ништо друго освен да одат по груби и стрмни премини. Обработливото земјиште исто така не им е секогаш веднаш до куќата. Некои пасишта се на два часа пешачење од селото. Се вели дека Хунзите се поиздржлив народ и од познатите силни Шерпи кои потекнуваат од регионот на Хималаите.

Исхраната на Хунзите главно се заснова на сурови растенија. Бидејќи се толку изолирани, Хунзите немаат на што да готват, ниту имаат многу животни на располагање за јадење, па садат што можат, а останатото го собираат. Од овошје одгледуваат кајсии, цреши, грозје, сливи и праски. Јадат и многу житарки пченица, јачмен и просо.

хунзи
Хунзи / Фото: Принтскрин/Јутјуб

Треба да се нагласи дека Хунзите консумираат само два оброка дневно, појадок и ручек, и покрај суровите климатски и географски услови во кои живеат. Прескокнувањето на вечерата им помага на овие луѓе да одат во кревет со лесен стомак и да не ја користат силата наменета за обновување на организмот за варење за време на спиењето.

Многумина веруваат дека долговечноста на Хунзите се должи на семките од кајсија, кои ги консумираат во големи количини, но тоа не е толку едноставно.

хунзи
Хунзи / Фото: Принтскрин/Јутјуб

Овошјето и зеленчукот се редовен дел од нивната исхрана, најчесто се консумираат во свежа или сирова форма. Ако се готви храна, тоа е најчесто зеленчук, кој се готви многу кратко. Од овошје најмногу јадат кајсии, јаболка, круши, праски, цреши, дудинки, капини и грозје. Кајсиите најмногу се одгледуваат, а се јадат свежи и сушени.

Хунзите не се вегетаријанци, но ретко јадат месо. Поради религијата, тие никогаш не јадат свинско месо. Речиси никогаш не ставаат сол во храната и генерално слабо ја користат, а месо јадат само на празници.

хунзи
Хунзи / Фото: Принтскрин/Јутјуб

Некои истражувачи ја нарекоа оваа нација најсреќниот народ на светот. Хунзите имаат одредена страст и желба за живот. Што можеме да научиме од народот Хунза? Јадете сирово овошје и зеленчук, вежбајте секојдневно, бидете позитивни.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Најголемиот непријател на Ердоган: Како трговецот со оружје од Украина беше вратен во Турција

Следно

ВИДЕО: Некоја нова Барса, шампионот од „Камп Ноу“ си заминува со четири гола во мрежата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian