Најголемиот непријател на Ердоган: Како трговецот со оружје од Украина беше вратен во Турција

8 mins read

Нури Бозкир организирал тајни испораки на оружје за Турција за воените зони. Кога почнал да зборува за за целиот овој таен бизнис , бил фатен од турските разузнавачи и вратен од Украина во Турција.

Кога турскиот претседател Ердоган ќе се појави на телевизија, сите во Турција знаат дека тоа е нешто важно. Ердоган неодамна објави дека Нури Гокан Бозкир бил фатен во Украина – човек за кој повеќето луѓе во Турција никогаш ниту чуле ниту пак го виделе .

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган/ Фото EPA-EFE/VLADIMIR SMIRNOV/

Тоа ТВ гостување во кое Ердоган ја пофали добрата соработка со украинските „соговорници“ во акцијата за фаќање на Бозкир. – се случи седум дена пред неговата посетана Украина (03.02.2022) – во време кога Киев бара меѓународни партнери, со оглед на зголеменото воено присуство на Русија на границата, пишува Дојче веле.

Експертите претпоставуваат дека Украина е подготвена да направи отстапки на потенцијалните сојузници во замена за поддршка во актуелната криза – особено откако партнерите како Германија ја отфрлија можноста да и помогнат на Украина и се ограничија на испраќање заштитни шлемови.

Турција има одлична морнарица и затоа и е важно на Украина да ја има што повеќе на своја страна.

И токму затоа, според адвокатот на Бозкир, украинските власти помогнале или ја толерирале акцијата на турската тајна служба: „Украина реши да и подари подарок на Турција“.

Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Кој е Бозкир и зошто е толку важен за Ердоган?

Истражувањето на ДВ покажува дека Бозкир бил свиркач и сакал да ја открие приказната за тајните турски пратки оружје во воените зони. Многумина веруваат дека тој претставувал закана за претседателот Ердоган: како речиси никој друг, тој би можел да ја разоткрие Турција за систематско кршење на меѓународните договори.

Бозкир очигледно бил важен дел од тајната мрежа која доставувала оружје за Сирија и Либија. Станува збор за пратки со оружје, кои морале да останат целосно тајни, а на кои турската влада заработила многу пари.

Поранешен елитен војник, а подоцна трговец со оружје, сега е отстранет – очигледно за да биде замолчен. За време на неговото појавување во провладините медиуми, Ердоган објасни дека Бозкира бил фатен од турската тајна служба МиТ во Украина.

„Нашата тајна служба откри дека ова лице се крие во Украина. Разговаравме со претседателот Зеленски за неговото апсење и враќање во Турција“, рече Ердоган. „Нашата тајна служба и добрата соработка со нашите партнери го овозможија ова апсење.

Нури Бозкир фото Нордик Монитор

Свиркачот ја откри тајната

Бозкир стана ризик за владата кога почна да доставува експлозивни информации за украинскиот портал Страна: на пример, за тоа како купил оружје во различни источноевропски земји по наредба на Турција, кое агентите на турската тајна служба подоцна го продавале на исламистички бунтовнички групи. Сирија. Станува збор за оружје во вредност од стотици милиони долари, вкупно 50 пратки.

Работата на Бозкиру со години оди добро. Но, кога тој се обиде да и продаде оружје на Сирија по негов аранжман и за своја сметка, турската полиција ја пресретна неговата пратка. Бозкир мораше да побегне. Му помагале соучесници од турската тајна служба МиТ и некако го извлекле од државата.

Бозкир побара политички азил во Украина. Тој се плашеше дека турските власти ќе се свртат против него, и покрај тоа што многу од операциите во кои беше вклучен имаа одобрение од владата. И затоа почна да дава документи и информации во јавноста.

Средба на Ердоган и Зеленски во Киев/Фото: EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

Борба против екстрадиција

Турција на барањето на Бозкир за азил во Украина одговори со таканаречената „Црвена потерница “, односно налог за апсење на Интерпол. Во него, владата на Ердоган повика на апсење и екстрадиција на Бозкир поради неговите врски со атентатот на турскиот интелектуалец Неџеп Хаблемитоглу во 2002 година.
Случајот се уште не е разрешен, но во барањето за екстрадиција на Бозкир, кое е дадено на ДВ, Турција наведува двајца сведоци кои се сеќаваат дека го виделе Бозкир во автомобил – во близина на местото на злосторството. Украинскиот адвокат на Бозкиров смета дека обвинувањата се измислени.

Украинските судови две години го решаваат барањето за екстрадиција, а судиите се уште немаат донесено правосилна пресуда. Без да се повикуваат на тоа, соработниците на турската тајна служба сега го киднапирале Бозкир од Украина – се уште не е јасно дали тоа го направиле со знаење или дури и со помош на украинските власти. Тоа за ДВ не беа подготвени да го коментираат ниту украинската, ниту турската влада.

„Она што го направија украинските безбедносни служби е незаконски според украинскиот закон“, рече адвокатот Денисиук. „Тие ги пречекориле своите овластувања и затоа може да бидат кривично гонети.

Воен конввој на Турција / Фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

На мета на Турција

Всушност, Нури Гокан Бозкир не е изолиран случај. И други агенти , исто така, беа цел на турската влада за откривање внатрешни детали за тајните испораки на оружје и мрежите зад трговијата.

Најистакната жртва е турскиот новинар Чан Дундар. Во 2015 година објави видео, на кое за прв пат се гледа испораката на турско оружје во Сирија. Затоа е обвинет за предавство на државна тајна. По судското рочиште во Истанбул, тој за влакно избегна обид за атентат. Дундар потоа замина во егзил и беше осуден во отсуство на 27 години затвор.

Вонредни акции за испорака

Фридом хаус, со седиште во Вашингтон, документира дека од 2014 година, Турција била вмешана во најмалку 58 случаи на „вонредно предавање“ – киднапирање. Во студијата од 2021 година, таа организација пишува дека во последните години нагло се зголемил бројот на меѓународни потерници. Турција го користи Црвеното известување за да ги врати критичарите и наводните непријатели на земјата во Турција.

Во исто време , значајно е „силното потпирање на испораките, кои турската влада и нејзината тајна служба ги уверуваат трети земји, убедувајќи ги да екстрадираат луѓе без соодветна процедура и без каква било индикација за легитимноста на таквите дејствија“.

Во споменатото ТВ гостување турскиот претседател Ердоган се закани и на другите можни свиркачи.

„Сакам да ја искористам приликата да им се обратам на сите предавници“, рече тој и додаде: „Каде и да одите, нема да бегате од турското правосудство и ќе одговарате за она што сте го направиле“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Борбата со коронавирусот ја загубија уште 29 лица: Во изминатото деноноќие регистрирани нови 1.045 случаи

Следно

Ова се најздравите луѓе на планетата: Физичката работа и добриот избор на храна се заслужни за нивниот долг живот!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian