Каква е состојбата со коронавирусот во вашиот град?

1 min read

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 4.695 тестови, а регистрирани се 1.045 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 557, Куманово – 57, Битола – 53, Тетово – 47, Велес – 41, Охрид – 39, Прилеп – 35, Гостивар – 33, Кавадарци и Струмица – по 32, Кочани – 19, Штип – 17, Гевгелија – 14, Неготино – 12, Струга и Свети Николе – по 11, Кичево – 8, Ресен – 6, Кратово – 4, Делчево и Богданци – по 3, Радовиш и Валандово – по 2, Дебар, Виница, Пробиштип, Крушево, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 127291, Активни 6484
Куманово 15304, Активни 528
Битола 13317, Активни 783
Прилеп 13021, Активни 426
Тетово 12761, Активни 450
Кавадарци 9401, Активни 518
Гостивар 9007, Активни 268
Велес 8750, Активни 335
Охрид 8172, Активни 303
Штип 7659, Активни 159
Струмица 7490, Активни 320
Кичево 5079, Активни 183
Кочани 4768, Активни 162
Струга 4479, Активни 126
Гевгелија 3931, Активни 195
Неготино 3338, Активни 190
Свети Николе 2516, Активни 95
Ресен 2445, Активни 114
Радовиш 2359, Активни 122
Крива Паланка 2258, Активни 69
Делчево 1826, Активни 72
Берово 1657, Активни 13
Дебар 1529, Активни 28
Валандово 1429, Активни 89
Виница 1317, Активни 32
Пробиштип 1265, Активни 16
Богданци 936, Активни 78
Кратово 899, Активни 29
Крушево 830, Активни 17
Демир Хисар 791, Активни 29
Македонски Брод 659, Активни 34
Македонска Каменица 515, Активни 21
Демир Капија 507, Активни 20
Пехчево 439, Активни 10
Дојран 237, Активни 6, информираат од МЗ.

kurir.mk

Претходно

Санкционирани 70 возачи поради непропуштање пешаци на пешачки премин во Скопје

Следно

ФОТО | Две олимпијки позираа угол голи за „Плејбој“: Ниту една жена не треба да се срами од своето тело!

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian