Британец на лотарија освоил неверојатни 130 милиони евра

1 min read

Британец освоил 130 милиони евра од лотаријата EuroMillions, пишува Дејли Стар.

Името на среќниот добитник се уште не е откриено, но познато е дека тој ги погодил петочните добитни броеви 3, 25, 38, 43, 49 и Lucky Stars 03, 07.

Самиот лоз чини 2,5 евра. Победникот ќе може да ги повлече средствата во рок од шест месеци. Лотаријата EuroMillions се игра во Франција, Шпанија, Обединетото Кралство, Луксембург, Белгија, Швајцарија, како и Португалија, Ирска и Австрија. Добивката се оданочува само во Швајцарија.

Претходно, жител на Велика Британија освои два милиони фунти на лотарија и веднаш ја напушти работата во фабриката. Иан Блек (61) се враќал дома од ноќна смена во фабрика и застанал во продавница за да купи весник. Во исто време, тој купил лото тикет на билетарницата. Хартијата му донесе на човекот голема сума со многу нули.

kurir.mk

Претходно

Во тек консултации за формирање влада во Црна Гора

Следно

Разговор со Марија Пијанманов, нашинка во Париз: Сопругот ми го подари Париз, навистина сум благословена

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian