Словенија веќе слави злато и бронза од Зимските олимписки игри во Пекинг

1 min read

Словенија веќе ги прослави првите два медали на Зимските олимписки игри во Пекинг, Кина.

Во ски скокови во женска конкуренција Урша Богатај освои златен медал на големата скокалница, додека третото место го освои нејзината сонародничка Ника Крижнар.

Шампионката Богатај беше втора по првата серија, а на лидерската позиција со три бода повеќе беше Германецот Алтхаус.

Но, многу подобро остварување во втората серија имаше словенечката ски-скокачка и на крајот убедливо славеше.

Во првите 10 се најдоа уште две претставнички од Словенија, Ема Клинец беше петта, а Спеља Рогељ заврши деветта.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Запознајте го Џонатан, најстарата желка на планетата Земја: Има 190 години и е симбол на упорноста

Следно

1.500 нови случаи на ковид-19, починале 16 луѓе

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian