Иселеник од Македонија се сретна со папата – имаше ретка можност да му го даде ова на подарок, еве како реагираше Франциск

1 min read

Како награда за својот долгогодишен труд во познатата винарија „Azienda Agricola Castello Di Perno”, сопственикот на винаријата на делчевецот Зоран Момчилов му овозможи да се сретне со Папата Франциск.

-Средбата беше кратка, а приликата ја искористивме да му подариме на Папата Франциск од квалитетните вина од нашата винарија. Се заблагодарам за довербата која ми ја укажаа сопствениците и да додадам дека ова за мене ќе биде стимул уште посилно да се вложам себеси во работата, истакна Момчило.

Иако татковината му е во срцето, Момчилов со сопругата и семејството, својата среќа од поодамна ја нашле во Монфорте. Областа е позната по лозарството и е регион каде најразвиено е производството на вино како и туризмот.

Во овој дел од Италија својата егзистенција ја нашле околу 30-тина семејства од Делчевско.

kurir.mk

Претходно

1.500 нови случаи на ковид-19, починале 16 луѓе

Следно

Тоа го може само Балканец: Шофер од Босна без дозвола возел 40.000 километри низ Европа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian