Собранието на Црна Гора расправа за недоверба на Владата

1 min read

Пратениците во црногорскиот Парламент расправаат за предлогот на опозицијата и коалицијата „Црно-бело” да и се изгласа недоверба на Владата, јави РТЦГ.

Премиерот Здравко Кривокапиќ и поголем дел од министрите во пресрет на почетокот на седницата ја напуштија собраниската сала. Министерот за капитални инвестиции Младен Бојаниќ е единствен претставник на Владата во собраниската сала.

Предлогот за гласање недоверба го образложи пратеникот на ГП УРА, Милош Конатар, кој рече дека не верувал дека ниту премиерот, ниту министрите, освен министерот за капитални инвестиции, нема да бидат во салата кога ќе се разговара за предлогот за недоверба на Владата.

– Нивниот однос е една од причините зошто разговараме за ова. Разговараме за одлука која е тешка. Тешките времиња и политичката криза бараа тешки одлуки од нас. Подготвени сме да преземеме одговорност за оваа одлука, рече Конатар.

Тој додаде дека нема одлука која е доволно тешка кога е во прашање интересот на граѓаните на Црна Гора.

– Оваа влада од почетокот функционираше како малцинска, често се случуваше да не можеме да дојдеме ниту до 41 глас поддршка, а не 49 за важни одлуки и избор на клучни луѓе во судството, рече Конатар.

Тој оцени дека Владата денеска ќе падне.

– Денеска е јасно дека Владата нема доверба од Парламентот и нејзе денеска ќе и биде изгласана недоверба. Обрнете внимание колку пратеници денеска ќе гласаат против овој предлог – јас проценувам 11 или 12 пратеници. Тоа покажува колку поддршка има оваа Влада, истакна Конатар.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Се одложи доизградбата на кружната градинка во Волково

Следно

Трагедија во Австрија: Четири лица загинаа во лавина во Тирол

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian