Петков: Гоце Делчев е неразделен дел од нашата заедничка историја со народот на Северна Македонија

1 min read

Бугарскиот премиер Кирил Петков на Фејсбук страницата на Владата на Бугарија сподели текст за 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Петков вели дека Гоце Делчев е еден од симболите на борбата за слобода, идеолог на македонско-одринското револуционерно ослободително движење.

– Гоце Делчев е составен дел од нашата заедничка историја со народото на Северна Македонија. Тој е една од личностите кои ги прават горди двата народа, наведува Петков.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Тешка сообраќајка вчера во Кондово

Следно

Столтенберг заминува од НАТО, ќе стане гувернер на Норвешката централна банка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian