Макрон следната недела на средби со Путин и со Зеленски

1 min read

Францускиот претседател Емануел Макрон на 7 февруари во Москва ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин и на 8 февруари со Украинецот Володимир Зеленски за да разговара за ситуацијата во Украина додека западните светски лидери се обидуваат да избегнат голем конфликт со Русија околу Украина.

Кабинетот на Макрон додаде дека ќе се сретне со украинскиот лидер во Киев ден по средбата со Путин.

Макрон рече дека приоритет е да се најде договор за смирување на тензиите околу Украина, иако САД соопштија дека ќе испратат уште 3.000 војници во Полска и Романија, бидејќи Русија собра повеќе од 100.000 војници во близина на Украина.

-Макрон имаше одвоени телефонски разговори со рускиот и украинскиот лидер во четвртокот за да се обиде да постигне напредок во однос на статусот на регионот Донбас, како дел од напорите за смирување на тензиите, се вели во соопштението од канцеларијата на Макрон во четвртокот.

Во соопштението, исто така, се вели дека Макрон им ја истакнал на Русинот Владимир Путин и на Украинецот Володимир Зеленски важноста да се разговара за условите за постигнување стратешка рамнотежа во Европа што ќе ги намали тензиите на теренот и ќе ја гарантира безбедноста на континентот.

Соединетите Држави, исто така, во четвртокот рекоа дека Русија формулирала неколку опции како изговор за инвазија на Украина, вклучително и потенцијална употреба на пропагандно видео кое прикажува исцениран напад, додека Кремљ го осуди распоредувањето на американските сили во регионот.

kurir.mk

Претходно

Мерки притвор за уапсените во вчерашната акција за трговија со прекурсори

Следно

ВИДЕО | Урнебесно и смешно како што само тие знаат: Екипата на „Преспав“ ѝ го честиташе роденденот на Тијана

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian