Ќерката на НБА легендата Денис Родман, е најплатена фудбалерка во САД

1 min read

Тринити Родман, ќерката на поранешниот НБА кошаркар Денис Родман стана најдоброплатена фудбалерка во САД.

Американските медиуми пишуваат дека 19-годишната Тринити која игра како напаѓач, потпиша договор со екипата на Вашингтон спиритс до 2026 година вреден 1.1 милион долари.

Според договорот, Тринити ќе заработува по 281.000 долари годишно и ќе ги надмине по заработката ѕвездите како Меган Рапино и Алекс Морган.

Тринити Родман во најсилната женска фудбалска лига во САД влезе како втор избор на драфтот во 2021 година и минатата сезона беше прогласена за најдобра дебитантка, а се наоѓа на поширокиот список од 25 репрезентативки на селекторот со македонско потекло, Влатко Андоновски

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Започна контроверзната серија за Памела Андерсон и Томи Ли: Неверојатна трансформација на актерите!

Следно

Ги запознаваме ретките болести: Мелкерсон-Розенталов синдром

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian