Ердоган најави можна соработка со Израел во испораката на гас за Европа

1 min read

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција може да соработува со Израел во испорака на природен гас од Блискиот Исток во Европа и дека двете земји следниот месец ќе разговараат за енергетската соработка.

– Ние би можеле да користиме израелски природен гас во нашата земја, а освен тоа, исто така, би можеле да работиме заедно за да го доставиме до Европа. Се надевам дека овие прашања ќе ги имаме на агендата за време на посетата на израелскиот претседател Исак Херцог, истакна Ердоган.

Турскиот лидер вчера изјави дека Херцог ќе ја посети Турција кон средината на следниот месец. Турција настојува да ги подобри односите со регионалните сили од 2020 година.

Односите со Израел се затегнати бидејќи Анкара ја критикува израелската политика кон Палестинците и окупацијата на Западниот Брег.

Израел бара од Турција да се откаже од поддршката за палестинското движење Хамас. Двете земји ги повлекоа своите амбасадори во 2018 година поради вакви недоразбирања, потсетуваат медиумите.

kurir.mk

Претходно

Две деца физички нападнати кај Железничка станица

Следно

ВИДЕО | Малума „ја побара“ Џенифер Лопез за жена: Што се крие зад овој потег?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian