Делегации на Северна Македонија и на Бугарија положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев

1 min read

Делегации на владите на Северна Македонија и на Бугарија предводени од министерката за култура Бисера Костадинова Стојчевска и шефицата на бугарската дипломатија Теодора Генчовска попладнево се поклонија и положија цвеќе пред гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас по повод 150 години од неговото раѓање.

Министерката Костадинова Стојчевска беше придружувана од заменик-министерката за надворешни работи Фатмире Исаки.

Во составот на бугарската делегација, покрај министерката Генчовска беше и заменик-министерката за надворешни работи на Бугарија Велислава Петрова, претседателот на парламентарната Комисија за култура Тошко Јорданов и бугарскиот амбасадор во Скопје Ангел Ангелов.

Почит на гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас одаде и европратеникот и известувач за Северна Македонија во Европскиот Парламент Илхан Ќучук.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Вардар против Нексе ја започнува сезоната во СЕХА Лигата

Следно

Сајкоски: Министерството за образование да преземе активности за информирање на учениците во основните училишта за ликот и делото на Гоце Делчев

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian