500.000 луѓе починаа од коронавирусот во Индија: Експертите велат дека има многу повеќе жртви на вирусот

1 min read

Бројот на починати од коронавирусот во Индија денеска надмина 500.000, бројка на смртни случаи што многу здравствени власти веруваат дека ја надмина минатата година, но е нецелосен поради неточни извештаи и неутврдени смртни случаи во оддалечените региони каде живеат многу ранливи луѓе.

Индија, која е четврта најсмртоносна во светот, забележа 400.000 смртни случаи од ковид до јули 2021 година, по разорниот бран предизвикан од вирусот, според официјалните податоци, но некои индиски експерти веруваат дека реалните бројки се далеку поголеми, објави Ројтерс.

– Нашата студија, објавена во списанието Science, проценува дека три милиони луѓе умреле од коронавирус во Индија до средината на 2021 година, рече Чинмаи Тумбе, доцент на Индискиот институт за менаџмент во Ахмедабад, кој е коавтор на студијата. Ројтерс..

Минатиот месец, индиската влада ја отфрли студијата, велејќи дека нема основа, додавајќи дека има голем број раѓања и смртни случаи, а не само пандемијата.

kurir.mk

Претходно

Ковачевски – Мецола: Поддршката на Европскиот парламент е значајна за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан

Следно

Колку е опасна ангината и дали крајниците треба да се чуваат по секоја цена?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian