Важно за патување на Косово, од сабота нови мерки

2 mins read

 Косовскиот меѓуресорски Комитет за здравство одлучи денеска да ѝ предложи на Владата нови, олеснети мерки, за спречување на ширењето на пандемијата на Ковид-19, со кои, меѓу другото, се укинува обврската за странските граѓани при влез во Косово да приложат доказ за примени три дози вакцини или две дози вакцини плус негативен РТ-ПЦР тест не постар од 48 часа, јави дописникот на МИА од Приштина.

Со новиот предлог, кој се очекува Владата на Албин Курти да го усвои утре, а кој би стапил во сила в сабота, на 5 февруари, се враќа претходната обврска за приложување доказ за примени две анти-ковид вакцини. Влезот во земјата е дозволен и за лицата кои имаат примено една вакцини, со тоа што треба да приложат и негативен РТ-ПЦР тест.

Новите мерки, со кои се ублажуваат оние од пред две недели, ги презентира министерот за здравство, Рифат Љатифи, кој информира дека од сабота се скратува полицискиот час, односно движењето на граѓаните е дозволено, наместо од 22, од 24 до пет часот наутро. Исто така се продолжува и работното време на угостителските објекти, наместо до 21.30 , до 23 часот.

Се предлага и укинување на обврската за носење заштитна маска на отворено, како и отворање на фитнес-клубовите.

Одлуката да се ублажат мерките, според претставници на Министерството за здравство, е донесена откако последните денови опадна процентот на заразени споредено со бројот на тестирани (од преку 25 пред десетина дена на околу 20 отсто деновививе), но и по наглото зголемување на бројот на лица кои ја совладале болеста. Така, на пример, минатото деноноќие се регистрирани 2.110 новозаболени и 3.772 излекувани, а бројката на активни случаи изнесува 30.781.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мицкоски на средба со Баздникин: Македонија бележи политички и економски застој

Следно

Матарела положи заклетва за нов мандат на претседател на Италија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian