Укинат домашниот притвор на Драги Рашковски и Трајко Вељаноски

1 min read
Во случајот со поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски судот ја прифати понудената гаранција од 192.980 евра во недвижен имот. На Рашковски определени му се мерки на претпазливост и тој секој понеделник ќе мора да се јавува во Основниот кривичен суд Скопје и провремено му е одземен пасошот се до правосилноста на пресудата во случајот во кој тој е обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување и перење пари.

Трајко Вељаноски, поранешниот претседател на Собранието, е во куќен притвор за случајот „Организатори на 27 април“ за кој од првостепениот суд е осуден на шест години и шест месеци затвор.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дневен хороскоп за 3 февруари: Не сакате да живеете по туѓи правила

Следно

Апелација ги укина притворите за Драги Рашковски и Трајко Вељановски

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian