Ѓоковиќ дефинитивно останува прв после одлуката на Медведев

1 min read

Рускиот тенисер Данил Медведев се откажа од учеството на турнирот во Ротердам, што значи дека засега се откажа од бркањето на првата светска позиција на Новак Ѓоковиќ.

– За жал, оваа година нема да играм во Ротердам. Само што се вратив од Австралија и не сум подготвен да се натпреварувам. Ротердам е еден од моите омилени турнири. Се надевам дека ќе се вратам во иднина – рече Медведев.

Rusinot имаше можност да се најде првото место на АТП листата, да го нападне српскиот ас кој беше лишен од можноста да го одбрани трофејот на „Австралија опен“ по депортацијата и е голем знак прашалник што ќе се случува следната сезона за Ноле.

Дубаи е потврден, француските власти донесоа одлука која во моментов не е во негова корист и не му дозволува настап на Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“, а шансите се моментно непостоечки за Мастерс турнирите во Индијан Велс и Мајами.

Таму, секако, Медведев би добил шанса да дојде до врвот на АТП и да биде пред Србинот.

Руседски верува во Ѓоковиќ: Новак е најдобар и на крајот ќе има највеќе гренд слем титули

Вучиќ на средба со Ѓоковиќ, кој за настаните на „Австралија опен” јавно ќе проговори за 10 дена

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ненадејно почина македонскиот актер Љубе Терзијев

Следно

Револтирана мајка тврди: Проблемот со наставничката по математика во „Љубен Лапе“ трае со години

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian