На Клиниката за неврохирургија првпат изведена нова техника што врши флуоросцентно обојување на туморите

1 min read

На Клиниката за неврохирургија денеска првпат била изведена нова техника што врши визуелизација односно флуоросцентно обојување на туморите.

Новата техника при операцијата ја извршиле д-р Венко Филипче и д-р Владимир Рендевски.

-Оваа примена на напредна технологија, значајно придонесува за прецизно отстранување на тумор на мозокот кај пациентите. На колегите од Клиниката им благодарам за асистенцијата. На пациентот му посакувам што побрзо опоравување, вели д-р Филипче.

kurir.mk

Претходно

Антидискриминациска отвори постапка за сегрегација на ученичката Ембла

Следно

СЗО: Влегуваме во долг и мирен период од пандемијата со Ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian