ДНЕВНА КОВИД СТАТИСТИКА: Регистрирани нови 1.715 случаи, а животот го загубија уште 24 лица

4 mins read

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 4.811 тестови, а регистрирани се 1.715 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 882, Битола – 87, Куманово – 75, Тетово – 69, Кавадарци – 66, Велес – 63, Охрид – 56, Прилеп и Струмица – по 48, Гостивар – 36, Гевгелија – 33, Неготино – 29, Штип – 28, Кочани – 26, Кичево – 24, Радовиш – 20, Валандово – 17, Богданци – 16, Струга и Крива Паланка – по 14, Ресен – 12, Виница – 9, Свети Николе и Делчево – по 8, Демир Капија и Пехчево – по 5, Кратово и Македонски Брод – по 4, Пробиштип – 3, Дебар и Демир Хисар – по 2, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.715), регистрирани се 240 реинфекции и една втора реинфекција.

Регистрирани сe 2.057 оздравени пациенти од: Скопје – 1.276, Тетово – 192, Гостивар – 101, Куманово – 88, Кавадарци – 84, Велес – 63, Гевгелија – 44, Кочани – 25, Штип – 24, Неготино – 20, Битола – 19, Радовиш – 18, Крива Паланка – 13, Прилеп, Струмица, Свети Николе и Делчево – по 12, Виница и Богданци – по 6, Кратово – 5, Кичево, Македонска Каменица, Демир Капија и Пехчево – по 4, Берово – 3, Пробиштип и Демир Хисар – по 2, Струга и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 20 починати лица: 7 починати лица од Скопје (58г, 70г, 70г, 74г, 76г, 82г и 87г), 2 починати лица од Битола (77г и 81г) и по едно починато лице од Велес (59г), Гевгелија (81г), Кавадарци (64г), Куманово (66г), Неготино (63г), Охрид (57г), Ресен (82г), Свети Николе (73г), Струга (68г), Тетово (66г) и Штип (66г). Од пријавените лица 19 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 починати лица, Струмица (1), Штип (1), Вландово (1) и Битола (1). Починатите се на возраст од 51г до 76г. Од пријавените лица сите се починати во болнички услови. Пријавените лица се починати во период од 26.01.2021 – 01.02.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=24), 9 лица се целосно вакцинирани, а кај 20 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 4.811 тестови преку: ИЈЗ-469, ЦЈЗ Скопје-99, ЦЈЗ Битола-100, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово–12, ЦЈЗ Куманово-87, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-13, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–186, Жан Митрев (Филип Втори)-130, Авицена-193, Биотек-222, Систина-70, лабораторија Лаор-98, Синлаб-43, Ремедика-25, Плодност-41, Генеа-15, Никоб Лаб-429, ВФВ Медикал-78, Ели Медика-31, Ројал Медика–16, Спектра-ММ-46, Рапид Лаб–24, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-27, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.290.

Досега во земјата се направени вкупно 1.803.508 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 274.144, бројот на оздравени пациенти е 251.688, на починати е 8.494, а бројот на активни случаи изнесува 13.962.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 125211, Активни 7624
Куманово 15111, Активни 594
Битола 13107, Активни 1058
Прилеп 12903, Активни 514
Тетово 12611, Активни 408
Кавадарци 9227, Активни 490
Гостивар 8893, Активни 248
Велес 8628, Активни 292
Охрид 8052, Активни 307
Штип 7596, Активни 152
Струмица 7379, Активни 321
Кичево 5020, Активни 237
Кочани 4705, Активни 149
Струга 4434, Активни 147
Гевгелија 3853, Активни 190
Неготино 3273, Активни 198
Свети Николе 2471, Активни 74
Ресен 2415, Активни 182
Радовиш 2319, Активни 141
Крива Паланка 2252, Активни 89
Делчево 1813, Активни 88
Берово 1650, Активни 29
Дебар 1513, Активни 22
Валандово 1419, Активни 99
Виница 1308, Активни 37
Пробиштип 1263, Активни 21
Богданци 919, Активни 77
Кратово 894, Активни 28
Крушево 824, Активни 22
Демир Хисар 777, Активни 33
Македонски Брод 646, Активни 35
Македонска Каменица 509, Активни 20
Демир Капија 500, Активни 16
Пехчево 434, Активни 16
Дојран 215, Активни 4, информираат од МЗ.

kurir.mk

Претходно

1.715 нови случаи на ковид-19, во изминатиот ден починале 20 луѓе

Следно

Нема повеќе „должен како Грција“, земјата ќе го врати долгот кој го зеде за да не банкротира

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian