Возачи не пропуштаат пешаци, но и пешаците прават прекршоци

1 min read

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (01.02.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 229 мерки, меѓу кои за недавање првенство на минување на пешаци 75, 28 мерки за возење без возачка дозвола, 32 санкции за прекршоци што ги чинат пешаците.

Изречени се  и три санкции за зборување на мобилен телефон, две мерки за неносење на сигурносен појас…

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

skopjeinfo.mk

Претходно

„Добро е што Ахмети признава дека покрај СДСМ главната причина за неуспех на државата е самата ДУИ, лошата вест е што ДУИ заедно со СДСМ продолжуваат да ја пљачкосуваат државата“

Следно

Турски воени авиони ги гаѓаа позициите на курдските милиции во Ирак и северна Сирија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian