Рајо и Валенсија полуфиналисти во Кралскиот куп

1 min read

Екипите на Рајо Ваљекано за кого настапува македонскиот репрезентативец Столе Димитриевски и Валенсија обезбедија пласман во полуфиналето на кралскиот Куп откако беа подобри од Мајорка, односно Кадиз.

Рајо со минимални 1:0 ја совлада Мајорка, а единствениот гол го постигна Трехо од пенал во 44 минута од натпреварот. Димитриевски го одигра првиот натпревар во 2022 година за својот тим, откако остана во главниот град на Шпанија, иако во зимскиот преоден рок беше поврзуван со трансфер во неколку клубови.

Екипата на Валенсија е вториот патник во полуфиналето на  кралскиот Куп откако вечерва потешко од очекуваното со 2:1 го совлада Кадиз. Домашниот тим поведе со голот на Гонсало Гуедеш во 24. Минута, но Кадиз во 54 минута дојде до измранување откако Лукас Перез го реализираше пеналот. Победата и пласманот на Валенсија во полуфиналето го донесе Дуро со гол во 79. минута.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Триумф на Ефес во трилер натпреварот во Москва, Реал со пресврт до победа

Следно

Денес се празнува: Преподобен Максим Исповедник

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian