Познати конкурентите за Лаурес наградите: Брејди, Ферстапен, Ѓоковиќ, Левандовски, Барти …

1 min read

Светската спортска академија Лауреус денеска ја објави листата на номинирани за престижната награда спортист на годината.

За признанието спортист на годината номинирани се Новак Ѓоковиќ (тенис), Том Брејди (американски фудбал), Кејлеб Дресел (пливање), Елиуд Кипчоге (атлетика), Роберт Левандовски (фудбал) и Макс Ферстапен (Формула 1).

Во конкуренција за спортистка на годината се наоѓаат Ешли Барти (тенис), Алисон Феликс (атлетика), Кејти Ледецки (пливање), Ема Мекион (пливање), Илејн Томпсон Хера (атлетика).

Кнадидати за тим на годината се фудбалската репрезентација на Аргентина, женскиот фудбалски клуб Барселона, олимпискиот тим на Канада во скокови во вода, НБА-шампионот Милвоки Бакс, фудбалската репрезентација на Италија и ф1 тимот на Мерцедес.

За наградата камбек на годината конкурираат Симон Бајлс (гимнастика), Скај Браун (скејтборд), Марк Кевендиш (велосипедизам), Том Дејли (скокови во вода), Марк Маркез (Мото ГП) и Анемик ван Влојтен (велосипедизам).

Во конкуренција за наградата спортист со најголем развој во годината се наоѓаат Ариарне Титмус (пливање), Данил Медведев (тенис), Ема Радукану (тенис), Нерај Чопра (атлетика), Петри (фудбал) и Јуулимар Рохас (атлетика). Имињата на добитниците на Лаурес наградите ќе бидат познати на почетокот на април.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мирослав Мика Алексиќ сè уште не чувствува вина: Секоја од овие девојки има проблем со својот татко

Следно

Скопјанец со повреди завршил во болница – бил нападнат од три лица

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian