Муцунски на средба со унгарскиот амбасадор Дукс: Обезбедување европски проекти за нашата општина

1 min read

Градоначалникот на Аеродром, Тимчо Муцунски, денеска освари средба со унгарскиот амбасадор во Македонија, Ласло Дукс.

-Во градењето на европска и успешна општина значаен придонес имаат и советите од амбасадорите во нашата држава со кои можеме да размениме меѓусебни идеи. Разговаравме на повеќе теми, а акцент ставивме на соработката во делот на искуствата за развој на инфраструктура на паркови, економска соработка, но и обезбедување европски проекти за нашата општина, информираше по средбата Муцунски. 

Тој порача дека крајна цел е имплементација на проекти од кои најголема корист ќе имаат жителите на Општина Аеродром.

-Унгарија е пријателска држава на Македонија и затоа продолжуваме да ги надградуваме билатералните односи, додава градоначалникот на Аеродром. 

skopjeinfo.mk

Претходно

Арсовски: Зечевиќ од адвокатски услуги има инкасирано над 30.000 евра и тоа од 3 општини со кои раководеле кадри на СДСМ

Следно

Радев во самоизолација, сопругата му е позитивна на коронавирус

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian