Милошоски: Со пратениците од Беса сме на ист став за промена на изборниот модел

1 min read

Како пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, денеска остваривме средба со пратениците од Пратеничката група на БЕСА и со пратеникот Панчо Минов, којшто е потписник на предложениот закон за една изборна единица, изјави во Собранието пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски.

„Со колегите пратеници од БЕСА сме на заеднички став дека треба да има измени во изборниот модел со тоа што разликите се во бројот на изборни единици“, рече Милошоски.

– ВМРО-ДПМНЕ смета дека би било подобро да биде една изборна единица додека ставот на БЕСА е дека три изборни единици. Со пратеникот Панчо Минов имаме заеднички став околу тоа дека една изборна единица би била успешен и репрезентативен модел за целата држава и за граѓаните со тоа што би се разговарало за изборниот праг кој во моментов не е утврден, но главната заложба на сите средби е предложениот закон за измени во изборниот модел што во моментов се чува во фиоката на спикерот Талат Џафери да излезе и да почне со собраниска процедура и да имаме јавна дебата за истиот закон, рече Милош

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ЗОИ Пекинг 2022: Олимпиското примирје воспоставено, но колку ќе се почитува?

Следно

ИЈЗ најавува детална анализа за починатите пациенти

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian