ИЈЗ најавува детална анализа за починатите пациенти

1 min read

Институтот за јавно здравје најавува детална анализа за смртноста во нашата земја.

Директорот на Институтот за јавно здравје, Шабан Мемети за ТВ21 вели дека во соработка со други институции, покрената е иницијатива за детална студија за пациентите кои починуваат од коронавирус, односно – кои се вистинските причини и зошто бројот на жртвите останува висок?!

„Анализата треба да ја опфати секоја смртност, секој смртен случај од Ковид, придружните болести во детали и која е суштината од што починал човек“, вели Мемети за ТВ21.

На прашање за тоа колку време ќе трае студијата, Мемети вели дека тоа е зависно од податовите и соработката што ќе ја имаат во овој случај.

kurir.mk

Претходно

Милошоски: Со пратениците од Беса сме на ист став за промена на изборниот модел

Следно

Во Скопје приведено 30-годишно лице од Украина поради насилство

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian