Таткото на Матеј Периш: Намерно носам маска на улица за да се кријам, полесно ми е да бидам сам

1 min read

Помина повеќе од еден месец од исчезнувањето на Матеј Периш во Белград. Тој исчезна ноќта меѓу 30 и 31 декември. Неговиот татко не губи надеж, а за регионалните медиуми зборува за потрагата која се уште трае.

„Полесно ми е кога сум сам“, изјавил тој.

„Намерно носам маска на улица за да се кријам, полесно ми е кога решавам некои работи со себе, но луѓето сепак ме препознаваат и ме поддржуваат. Не сум важен, јас сум во Белград затоа што го барам мојот син. Полесно ми е да ги сокријам емоциите. Се трудам да бидам рационален. Засега немаме информација која би ме демотивирала и која укажува дека оваа ситуација нема да заврши среќно. Но колку и да е добро што немам такви информации досега, толку е и тешко“, вели тој.

„Ме држи моето семејство кое тешко го поднесува сето ова, се држам за желбата да се ослободам од него. Подготвен сум на се. Свесен сум дека поминаа 30 дена и не можам да ја очекувам истата вест по првиот ден од истрагата или по 30 дена“, вели таткото на Матеј Периш.

Раскажува дека медиумите му помогнале.

„Вестите ги зближија луѓето и тоа внесе многу енергија во мене, во овој тежок момент за мене и моето семејство. Ќе беше многу потешко за мене и за моето семејство да не беше таа позитивна атмосфера, таа желба да заврши се да заврши добро“, рече Периш.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

УХМР со најава – какво ќе биде времето утре и во наредните денови?

Следно

Во тек е обид за државен удар во Гвинeа Бисао

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian