Димитријевиќ и Валенсија поразени во дербито на Еврокупот

1 min read

Во рамките од 12 коло во кошаркарскиот Еврокуп составот на Валенсија во шпанската пресметка загуби на гостувањето кај Гран Канарија со 91:90 после едно одиграно продолжение.

Кај домаќините најефикасен беше А.Џ. Слотер со 23 поени, следен од Калифа Диоп (18 поени, девет асистенции).

Македонскиот плејмејкер Ненад Димитријевиќ на спротивната страна за 26 минути игра на паркетот постигна седум поени, воедно запиша пет асистенции.

На табелата во групата „Б“ Гран Канарија е на првото место со учинок 9-2, пред второпласираната Валенсија (8-4).

Во следното коло Валенсија на 9 февруари на домашен терен ќе ги одмери силите со Виртус Болоња.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кина вели Американците ќе им плаќаат на спортисти да ги саботираат ЗОИ Пекинг 2022

Следно

Денес се празнува: Преподобен Ефтимиј Велики

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian