Земјотрес вечерва ја стресе Македонија, епицентарот во охридско

1 min read

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, вечерва 31.01.2022 година регистрираше земјотреси 100 km јужно од Скопје кои потекнуваат од епицентрално подрачје Пештани-Охрид-Струга.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата два беа почувствувани: првиот земјотрес во 21 часот и 7 минути со локална Рихтерова магнитуда ML2.5 и интензитет од III-IV степени според Европската макросеизмичка скала и вториот во 21 часот и 26 минути со локална Рихтерова магнитуда ML2.6. и интензитет од III-IV степени според истата скала.

Земјотресите беа почувствувани од населението во Охрид, Струга, Ресен и околината.

kurir.mk

Претходно

Земјотреси вечерва во охридско-струшкиот регион

Следно

Животната приказна на единствената жена која можеше да го остави Пикасо: Наполни 100 години, и сепак сé уште мисли на него!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian