Заѕвони ѕвончето на Детската клиника – Четиригодишно девојче ја победи леукемијата

1 min read

На Клиниката за детски болести во Скопје успешно е излекувано девојче кое девет месеци се лекувало од акутна леукемија.

-Ни беше драго што лекувањето за девојчето заврши без никакви последици и што таа можеше да го чукне ѕвончето. Тоа значи дека среќата кај децата мораме да ја поддржуваме и почитуваме, а оттука почнува и среќата на возрасните, рече денеска директорката на Клиника д-р Софијанова.

На Клиниката за детски болести наскоро се планира да се отвори и нов оддел за онкологија, најави министерот за здравство Беким Сали кој беше во оваа клиника.

-Онколошкиот центар на клиниката за педијатрија е еден од поуспешните во регионот, рече Сали.

Наредните месеци новиот регионален онколошки центар ќе биде ставен во употреба со капацитет од 25 до 30 деца.

Моментално на клиниката има околу 20 деца со леукемија.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Ковачевски-Пич: Поддршка од Лондон за развојот на Северна Македонија

Следно

Постои индикација дека подваријантата на омикрон БА. 2 е малку позаразна

Latest from Blog

Челси го купува Кунде

Дефанзивецот на Севиља, Жил Кунде ќе биде првото заилување на Челси откако ќе биде официјализирана продажбата

MacedonianEnglishAlbanian