Сончево со умерен ветер, утре обилни врнежи снег

1 min read

Претпладне сончево со мала до умерена облачност, а попладне облачноста ќе се зголемува. Ќе дува слаб до умерен ветер, претпладне од северозападен, а попладне од југозападен правец. Во вечерните и ноќните часови ќе започнат врнежи од снег.

Утринските температури ќе се движат од -9 до 1 степен, додека максималните дневни ќе бидат во интервал од 3 до 13 степени.

Во Скопје променливо сончево време со максимална дневна температура од шест степени.

За утре се најавува облачно време со повремени врнежи од дожд и снег, повремено пообилни. Уште од ноќта особено на запад ќе ќе се формира снежнa покривка која на планините ќе се зголемува. На југоистокот снежна покривка ќе има на повисоките места и планините, а врнежите ќе бидат повремено од дожд кој ќе преминува во снег.

kurir.mk

Претходно

Денес се празнува: Свети Атанасиј Велики, архиепископ Александриски

Следно

Илхан Ќучук: Новата бугарска Влада започна добар процес на зближување со Северна Македонија

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian