Од утре нови правила во ЕУ за ковид сертификатите

1 min read

Од утре ЕУ го ограничувања важењето на ковид сертификатите.

Европската комисија им налага од 1 февруари на сите земји членки во ЕУ да ги прилагодат правилата за ковид сертификатот во случај на патување, сертификатите за вакцинација ќе важат 270 дена, или девет месеци, од последната доза на примарната серија на вакцинација.

Skopje Man Turned His £200 Amazon Investment Into £7300
AMAZON TRADER
Во случај на вакцина со една доза, девет месеци од дозата, во случај на вакцините со две дози ќе се сметаат девет месеци од втората доза.

Овие правила не важат за бустер дозите, нагласува Европската комисија.

Еврокомесарот за правда, Дидие Рејндерс, објасни дека новите ЕУ правила за рокот на траење на сертификатите за вакцинација во контекст на патување во ЕУ го одразуваат фактот што ефикасноста на вакцината се намалува со тек на време, поради што е важно да се прими бустер доза.

-Со поддршка од експертите од Европскиот центар за спречување и контрола на болести и Европската агенција за лекови, Комисијата од блиску ќе следи дали ќе бидат потребни дополнителни прилагодувања на правилата, додаде Рејндерс.

Овие правила важат само во случај на патување во ЕУ, но не и за внатрешна употреба на сертификатите за вакцинација во земјите членки.

kurir.mk

Претходно

Во ИК на ВМРО-ДПМНЕ влегуваат аналитичарот Клековски, актерот Љутков и поранешната вицегувернерка на НБМ Кадиевска-Војновиќ

Следно

Пушела и јадела кило чоколадо за една недела: Која е приказната на Жан Калмнет, најстарата жена која некогаш живеела?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian