711 нови случаи на ковид-19 и 22 починати лица, најмладиот има 29 години

3 mins read

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се регистрирани 3197 тестови, а регистрирани се 711 нови случаи на ковид-19: Скопје – 505, Кавадарци – 30, Струмица – 26, Куманово – 25, Охрид – 21, Битола и Штип – по 17, Прилеп – 12, Струга и Гевгелија – по 9, Тетово – 7, Велес – 5, Гостивар, Неготино и Богданци – по 4, Делчево – 3, Кочани, Пробиштип и Демир Капија – по 2, Кичево, Свети Николе, Ресен, Крива Паланка, Берово, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (711), регистрирани се 84 реинфекции.

Регистрирани сe 7170 оздравени пациенти од: Скопје – 3.633, Битола – 602, Куманово – 309, Кавадарци – 284, Прилеп – 230, Тетово – 191, Охрид – 177, Штип – 175, Велес – 174, Гевгелија – 159, Струмица – 147, Гостивар – 134, Кичево – 120, Кочани – 98, Ресен – 94, Радовиш – 88, Неготино – 87, Струга – 86, Делчево – 65, Валандово – 56, Свети Николе – 51, Богданци – 31, Демир Хисар – 29, Крива Паланка – 28, Крушево – 25, Македонска Каменица – 18, Пробиштип – 17, Берово – 16, Дебар – 10, Виница – 8, Демир Капија, Македонски Брод и Кратово – по 7, Дојран – 4, Пехчево – 3.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 10 починати лица од Скопје (49г, 52г, 59г, 62г, 67г, 68г, 70г, 71г, 85г и 87г), по 2 починати лица од Гевгелија (67г и 75г), Охрид (79г и 86г) и Струга (73г, и 74г) и по едно починато лице од Битола (84г), Делчево (75г), Кичево (86г), Кратово (29г), Неготино (56г) и Струмица (82г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се дополнително 4 починати лица, Кичево (2), Валандово (1) и Тетово (1). Починатите се на возраст од 56г до 81г. Пријавените лица се починати во домашни услови, во период од 26.1.2022 до 27.1.2022 г.

Од вкупниот број на починати лица (n=26), 14 лица се целосно вакцинирани, а кај сите се регистрирани коморбидитети.

Направени се 3197 тестови преку: ИЈЗ – 98, ЦЈЗ Скопје – 31, ЦЈЗ Битола – 0, ЦЈЗ Прилеп – 0, ЦЈЗ Тетово – 0, ЦЈЗ Куманово – 3, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8 Септември – 0, Институт за микробиологија – 170, Жан Митрев (Филип Втори) – 106, Авицена – 107, Биотек – 159, Систина – 81, лабораторија Лаор – 0, Синлаб – 0, Ремедика – 0, Плодност – 10, Генеа – 0, Никоб Лаб – 444, ВФВ Медикал – 49, Ели Медика – 24, Ројал Медика – 0, Спектра-ММ – 0, Рапид Лаб – 12, Жан Митрев Струмица – 0, Нова Лаб Дијагностика – 0, Рамус – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1903.

Досега во земјата се направени вкупно 1 788 251 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 268 901, бројот на оздравени пациенти е 246 864, на починати е 8409, а бројот на активни случаи изнесува 13 628.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

 Дардан Дехари е дел од македонскиот тим за Игрите во Пекинг: Сонот ми се остварува, ќе учествувам на ЗОИ

Следно

ДНЕВНА КОВИД СТАТИСТИКА: Починаа 26 лица, а регистрирани се нови 711 случаи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian