ФОТО | Картонски фигури од Свети Сава: Сцени од Скопје ги збунија Србите

1 min read

На социјалните мрежи се појавија фотографии од Светосавската академија, која се одржа на 27 јануари во Скопје по повод Националниот празник на Србите во Македонија.

За да го надоместат недостигот од гости, организаторите дошле до идеја да постават картонски фигури од Свети Сава на празните столчиња.

Поради актуелната епидемија на коронавирус, голем број луѓе не можеа да присуствуваат на настанот, па салата не можеше да се наполни до последното место.

Официјалните фотографии од настанот го обиколија регионот, посебно Србија. Темата на свеченоста секако била испочитувана, во салата доминирал ликот на Свети Сава, но останува нејасно зошто организаторите се одлучиле за оваа стратегија.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Гурмански викенд: Домашен кремаст бурек со павлака, праз и месо – супер рецепт за вечера или за ужина на работа

Следно

РЕГИСТРИРАНИ 169 РЕИНФЕКЦИИ: 1.254 нови случаи на коронавирус, починаа 21 пациент

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian