БРОЈКАТА РАСТЕ, НАД 20.000 АКТИВНИ СЛУЧАИ – Скопје на врвот, проверете каква е состојбата со коронавирусот во вашиот град

1 min read

Денеска се направени 5.082 тестови, а регистрирани се 1.254 нови случаи на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 1.785.054 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 268.191, бројот на оздравени пациенти е 239.694, на починати е 8.383, а бројот на активни случаи изнесува 20.114.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 121976, Активни 10248
Куманово 14825, Активни 890
Прилеп 12740, Активни 636
Битола 12786, Активни 1454
Тетово 12403, Активни 622
Кавадарци 8964, Активни 906
Гостивар 8781, Активни 401
Велес 8464, Активни 544
Охрид 7922, Активни 430
Штип 7527, Активни 378
Струмица 7213, Активни 467
Кичево 4942, Активни 316
Кочани 4630, Активни 244
Струга 4366, Активни 207
Гевгелија 3759, Активни 443
Неготино 3188, Активни 323
Свети Николе 2442, Активни 167
Ресен 2367, Активни 250
Радовиш 2253, Активни 214
Крива Паланка 2213, Активни 117
Делчево 1767, Активни 151
Берово 1646, Активни 59
Дебар 1504, Активни 25
Валандово 1361, Активни 149
Виница 1292, Активни 57
Пробиштип 1253, Активни 37
Кратово 880, Активни 30
Богданци 877, Активни 107
Крушево 822, Активни 46
Демир Хисар 764, Активни 54
Македонски Брод 638, Активни 38
Македонска Каменица 498, Активни 35
Демир Капија 490, Активни 31
Пехчево 427, Активни 25
Дојран 211, Активни 13

kurir.mk

Претходно

Бектеши покажа како не се работи во недела и излезе на прошетка со семејството

Следно

ВИДЕО | Џонатан го прослави својот 190 роденден: И покрај возраста, желката сè уште има добро либидо!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian