Зошто, и како, Одри Лендерс одби да се позира гола на насловната на Плејбој?

3 mins read

Ѕвездата од „Далас“, Одри Лендерс, си создаде име во Холивуд како жестоката Афтон Купер во популарната сапунска опера од 80-тите, и докажа дека има ѕвезден квалитет кога позираше со нејзината сестра, Џуди Лендерс, на насловната страница на списанието Плејбој во јануари 1983 година.

Лендерс се осврна на своето искуство позирајќи за магазинот на починатиот издавач Хју Хефнер и зошто таа одлучи да не оди гола за незаборавната насловна страница.

Таа се отвори за фотосесијата и се присети дека се сретнала со Хефнер „накратко“, но не за време на самото снимање.

„Се сеќавам дека ни пријдоа за време на снимањето и нè замолија да ја направиме насловната страница и да направиме едиторијал од девет страници. Рекоа дека ќе ни платат и сакаа голотија, што беше речиси стандард за списанието“, рече ѕвездата на „Chorus Line“.

Таа продолжи, зборувајќи за неа и Џуди.

„Не бевме подготвени за тоа. Наместо тоа, се одлучивме за без голотија, без пари и одобрување фотографии. Мислам дека на крајот бевме во навистина мала и елитна група жени кои се појавија во списанието кои не беа голи, како Доли Партон, Барбра Стрејсенд и Бернадет Питерс“, објасни Одри.

„Тогаш првично мислевме дека луѓето ќе нè видат во позрела улога со појавување во Плејбој облечени. Знаете, издигнете нé на следното ниво. Но, не жалам. Ја сакам мојата корица и ја имам врамена во мојата соба. Тоа беше одлично искуство и го направивме тоа по наши услови. Благодарна сум што доживеавме дел од историјата на поп културата“

Лендерс се појави како Афтон во 84 епизоди на „Далас“ од 1981 до 1989 година.

Пејачката на „Малата река“ исто така разговараше и за пишувањето на типови во нејзината кариера откако играше таков иконски ТВ лик.

„Мислам дека не бев наведена. Како прво, имав навистина среќа затоа што бев во тоа шоу во период од осум години. Мојот лик имаше толку неверојатна приказна, што ѝ овозможи да расте и да се развива. Афтон се промени толку многу. Отпрвин беше мрзлива, но порасна и стана грижлива, одговорна личност. И се справивме со толку многу прашања“, објасни Ландерс.

Мајката на две деца додаде: „Значи, имав многу среќа бидејќи мојот лик не беше еднодимензионален. Имаше толку многу прекрасни, различни делови за неа. И екипажот секогаш беше толку поддршка. Дури и ми дадоа одмор на неколку години за да ја направам „A Chorus Line“, што ми овозможи да играм сосема поинаков лик“.

„И јас отсекогаш ја одржував мојата кариера како снимање. Успешно беше, исцрпуваше, но беше и возбудливо. Помеѓу снимањето, би правела концерти и настапи низ цела Европа. Никогаш не стоев во место. Никогаш не сум стагнирала во ниту една улога или дури ни еден жанр“, заклучи Лендерс.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ахмети: Даваме поддршка на Косово во однос на изнаоѓање решение со Србија преку заемно признавање

Следно

Африкански куп на нации: Буркина Фасо со играч помалку дојде до полуфинале

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian