Значењето на прстенитe: Ви откриваме што точно значи да носите прстен на секој прст од раката

6 mins read

Носењето прстен на секој прст од раката има свое значење. Некои датираат од античко време, нo нивната симболика е иста и денес.

На кој прст најчесто носите прстен?

Додека многу луѓе носат прстени, тие едноставно сакаат накит, но во многу култури специфичниот прст на кој носите прстен може да означува различни нешта и да каже многу за вас, вашиот љубовен статус и начин на живот.

Така, на пример, сите знаеме дека вереничкиот прстен оди на прстенот на левата рака – но дали знаевте зошто? Вереничките прстени не се единствените со дискретни значења за кои можеби не сте знаеле до сега. Значењата се разликуваат во зависност од тоа на кој прст е прстенот.

Дознајте што значи кога носите прстен на секој од вашите прсти.

На малиот прст

Според верувањата добиени од читање на судбината од дланка, или обликот на раката, со малиот прст владее планетата Меркур, која е планета на комуникацијата. Така, носењето прстен на малиот прст ја симболизира интелигенцијата и способноста да се преговара со оној што го носи.

На малиот прст од левата рака

Брачна состојба: Во 19-тиот и почетокот на 20-тиот век, оженетите мажи носеле венчален прстен на малиот прст од левата рака. Покрај бурмата, мажите често носеа и персонализиран печат на кој биле изгравирани  иницијалите или семејниот грб.

Алузија на мафијата: Иако повеќе не е толку популарен, прстенот со печат сè уште го носат мажи поврзани со криминални организации. Се смета дека тие најчесто се носат на левиот мал прст за да укажат на припадност на кланот.

На малиот прст од десната рака

Професионален статус: Студентите од некои професии по дипломирањето добиваат прстен кој потоа го носат на десниот мал прст.

На прстот до малиот прст

Со прстенот владее сонцето, доминантната ѕвезда. Симболизира љубов, романтика и емоции, па затоа не е чудно што многу култури носат веренички и венчални прстени на овие прсти.

На прстот до малиот на левата рака

Статус на врската: Знаеме дека левиот прстен е резервиран за веренички и венчални прстени во многу култури. Прстенот стана симбол поради древното верување од времето на  антички Рим дека вената, наречена „вена на љубовта“, патува од овој прст до срцето.

Кога некој носи прстен на прстот до малиот, без разлика дали станува збор за венчавка, вереничка или ветувачки прстен, тоа е симбол дека е зафатен и во посветена врска. По бракот, жената обично носи и свадбен и свршенички прстен на левиот прстен на прстот, а венчалниот прстен е прв во редот бидејќи е многу блиску до срцето.

Ако не сте во врска, но ви се допаѓа како прстените изгледаат точно на овој прст, немаме многу добри вести, бидејќи постои верување дека носењето прстен на прстот до малиот ако не сте во врска значи несреќа.

На прстот до малиот на десната рака

Статус на врската: Додека во западните култури левата рака е резервирана за венчалниот прстен, во некои култури, како што се руската и индиската, венчалниот прстен се носи на прстенот на десната рака, но значењето останува исто.

 

На средниот прст

Со средниот прст владее Сатурн, планетата на трпението, мудроста и правдата. Средните прсти на двете раце го означуваат идентитетот и самопребарувањето на една личност.

На средниот прст од левата рака

Статус на врска: Во Ирска, кога некој е свршен, тој носи прстен  на средниот прст од левата рака со врвот на срцето свртен од телото. По венчавката, прстенот се врти така што врвот на срцето е свртен кон телото.

На показалецот

Со показалецот владее Јупитер, кој симболизира моќ, самодоверба и лидерство.

На показалецот од левата рака

Социјален статус: Пред стотици години, кралевите, кралиците и другите членови на благородништвото носеле семејни грбови на прстените на левиот показалец. На членовите на пониските социјални групи воопшто не им беше дозволено да носат прстени.

На показалецот од десната рака

Статус на врска: Во јудаизмот, десниот показалец симболизира брак. За време на традиционалните еврејски свадбени церемонии, младоженецот става венчален прстен на десниот показалец на невестата.

На палците

Марс, планетата на енергијата, страста и војната владее со палецот. Во дланка, се верува дека палецот претставува логика и волја.

На палецот на левата рака

Се смета дека левиот палец го одразува внатрешното јас на личноста, а се верува дека носењето на прстенот на палецот на левата рака му помага на оној што го носи да развие волја и психичка сила.

На палецот на десната рака

Социјален статус: Како печатните прстени кои се носат на малиот прст во многу култури, на други места таквите прстени се носат на десниот палец и го означуваат богатството и општественото влијание на една личност.

Машкост: Пред неколку векови, мажите носеле прстени за стрелање на палците за да ги заштитат рацете од повреди додека гаѓаат стрела. Така прстенот на палецот од десната рака почнал да симболизира храброст и мажественост.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Мета: Нивото на јавниот долг може да доведе до сериозна криза во земјата

Следно

Крај на една ера: Том Брејди по 22 сезони и седум титули, замина во пензија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian